Często zadawane pytania

Często zadawane pytania

Czy sprzęt wykorzystywany do treningu to sprzęt cyfrowy, czy analogowy?

Materiał dźwiękowy zapisany jest w technologii cyfrowej, natomiast przetwarzanie tego materiału za pomocą „elektronicznego ucha” jest już analogowe, czyli wierne pierwotnym zasadom stosowanym przez profesora Alfreda Tomatisa.

Gabinet M.C. Dobro używa do terapii wyłącznie sprzętu przetwarzającego dźwięk w sposób analogowy firmy PROTEAC Besson of Switzerland. Sprzęt ten jest produkowany zgodnie z założeniami prof. A. A. Tomatisa, twórcy metody stymulacji audio-psycho-fonologicznej.

Nie stosujemy w terapii żadnych „uproszczonych” wersji sprzętu opartego na technologii cyfrowej (MP3, MP4, gotowych nagrań na płytach CD do odtwarzania w warunkach domowych, itp.)

Czy jest konieczne uczestniczenie dziecka we wszystkich etapach?

Tak jest konieczne uczestniczenie w min 2 etapach, to jest warunek uczestnictwa w treningu ze względów terapeutycznych, przed wyborem terminów należy to uwzględnić w zorganizowaniu sobie czasu.

W 1 etapie jest to bierne słuchanie indywidualnie dobranego i odpowiednio przetworzonego materiału muzycznego za pomocą specjalistycznego sprzętu między innymi tzw. „elektronicznego ucha”, w 2 etapie dodatkowo dochodzą zajęcia z mikrofonem (tzw. praca z głosem, nie ma znaczenia czy dziecko aktualnie mówi).

Ile czasu trwają zajęcia w danym dniu?
      1. 2 godz. dziennie,
      2. Trening trwa codziennie, nieprzerwanie przez 15 dni (30 godz.)- 1 etap, oraz 8 dni (15 godz.)- 2 etap, sesje 2-godzinne, ostatniego dnia 2 etapu- 1 godzina.
W jakich odstępach czasu są organizowane kolejne etapy?

Odstęp między 1, a 2 etapem to 3 do 8 tygodni, maksymalnie 2 miesiące.

Czy rodzic może skorzystać z terapii?

Rodzic ma prawo do nieodpłatnego skorzystania z terapii (tylko 1 etap),po wykonanym wcześniej teście uwagi i lateralizacji słuchowej, o ile nie będzie przeciwwskazań.

Co się robi podczas treningu?

W trakcie słuchania dzieci grają w różne gry, bawią się a także wykonują ciekawe prace plastyczne, malują rysują, mogą spać.

W czasie treningu nie można jeść, żuć gumy, czytać itp. W czasie 2 etapu trener prowadzi zajęcia z mikrofonem – jest to 1/2 godz. w czasie 2-godzinnej sesji. Zajęcia te odbywają się zgodnie z indywidualnym programem dziecka..

Co w przypadku jeżeli dziecko nie założy słuchawek, nie uda się zrobić testu?

Konsultacja w czasie której dziecko pierwszy raz będzie miało założone słuchawki, przy wykonywaniu testu uwagi i lateralizacji słuchowej (nie mylić z badaniem słuchu), mogą wystąpić problemy z założeniem słuchawek. Jeśli nie uda się za pierwszym razem wykonać testu, w ramach tej samej konsultacji umawiany jest np. inny termin testu. Każdy taki przypadek traktowany jest indywidualnie i należy wtedy zastosować się do zaleceń konsultanta.

Czy metoda jest przeznaczona tylko dla dzieci?

Absolutnie nie tylko dla dzieci, metoda z powodzeniem wykorzystywana jest dla potrzeb osób dorosłych. Bardzo często dorośli nie zdają sobie sprawy ze swoich problemów z uwagą słuchową. Dekoncentracja, zmęczenie, problemy z zapamiętywaniem, to częste dolegliwości u dorosłych. Objawia się to często problemami na studiach, w pracy zawodowej. Trening słuchowy usprawnia funkcjonowanie ucha a tym samym i całego organizmu. Poprawia samopoczucie, zwiększa pewność siebie w codziennym funkcjonowaniu.